Pulse Electronics PA4341.222ANLT
Part No.:
PA4341.222ANLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPA4341.222ANLT.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 8A 15 MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4341.XXXANLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)