Pulse Electronics PE-53811SNL
Part No.:
PE-53811SNL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuPE-53811SNL.pdf
Description:
FIXED IND 118UH 380MA 1.2OHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
118 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
380 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.440" L x 0.435" W (11.18mm x 11.05mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)