Richtek USA Inc. RT9080-25GJ5
Part No.:
RT9080-25GJ5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuRT9080-25GJ5.pdf
Description:
IC REG LDO 0.6A LOW IQ TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.63V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)