Richtek USA Inc. RT9166-12GVL
Part No.:
RT9166-12GVL
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AnpuRT9166-12GVL.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 300MA SOT23-3L
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 300mA (Typ)
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)