STMicroelectronics 1.5KE15CA
Part No.:
1.5KE15CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE15CA.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 12.8V 1500W BIDIR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.8V
Voltage - Breakdown (Min):
14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
2500pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C