Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE440CA
Part No.:
1.5KE440CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE440CA.pdf
Description:
TVS 1500W 440V 5% BIDIR DO-201
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
376V
Voltage - Breakdown (Min):
418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
602V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)