Taiwan Semiconductor Corporation 1.5SMC39CA V7G
Part No.:
1.5SMC39CA V7G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Anpu1.5SMC39CA V7G.pdf
Description:
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO214AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
1.5SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33.3V
Voltage - Breakdown (Min):
37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
29A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)