Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ7.5AHR3G
Part No.:
SMAJ7.5AHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AnpuSMAJ7.5AHR3G.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AC
Manufacturer:
Series:
SMAJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ7.5AHR3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ7.5AHR3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ7.5AHR3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ7.5AHR3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ7.5AHR3G.
Image SMAJ75HR3G SMAJ75AH SMAJ70H SMAJ78HR3G SMAJ75AHR3G
Part Number SMAJ75HR3G SMAJ75AH SMAJ70H SMAJ78HR3G SMAJ75AHR3G
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series SMAJ SMAJ SMAJ SMAJ SMAJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Discontinued at Digi-Key
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V 70V 78V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V 77.8V 86.7V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 134V 121V 125V 139V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A 3.3A 3.2A 2.9A 3.3A
Power - Peak Pulse 400W 400W 400W 400W 400W