Texas Instruments LM2576T-3.3/LF03
Part No.:
LM2576T-3.3/LF03
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
AnpuLM2576T-3.3/LF03.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
TO-220-5 Formed Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
52kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)