Texas Instruments LM2596T-3.3/LF03
Part No.:
LM2596T-3.3/LF03
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
AnpuLM2596T-3.3/LF03.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
TO-220-5 Formed Leads
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
150kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)