Texas Instruments LM2597M-3.3/NOPB
Part No.:
LM2597M-3.3/NOPB
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLM2597M-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
150kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)