Texas Instruments LM2677S-12/NOPB
Part No.:
LM2677S-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
AnpuLM2677S-12/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 5A TO263
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
5A
Frequency - Switching:
260kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)