Texas Instruments LM2852YMXA-1.8/NOPB
Part No.:
LM2852YMXA-1.8/NOPB
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuLM2852YMXA-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 2A 14HTSSOP
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.85V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
500kHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)