Texas Instruments LM2940SX-12/NOPB
Part No.:
LM2940SX-12/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLM2940SX-12/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN 12V 1A DDPAK/TO263-3
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
66dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C