Texas Instruments LM3671MF-2.8
Part No.:
LM3671MF-2.8
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLM3671MF-2.8.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.8V 600MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)