Texas Instruments LM3671MFX-1.25/NOPB
Part No.:
LM3671MFX-1.25/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLM3671MFX-1.25/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.25V 600MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)