Texas Instruments LM9036M-3.3
Part No.:
LM9036M-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLM9036M-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.40V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
20 µA
Current - Supply (Max):
2 mA
PSRR:
60dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C