Texas Instruments LMS1585ACS-3.3
Part No.:
LMS1585ACS-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLMS1585ACS-3.3.pdf
Description:
LMS1585A 5A FIXED / ADJUSTABLE O
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
13V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 5A
Current - Output:
5A
Current - Quiescent (Iq):
7 mA
Current - Supply (Max):
13 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C