Texas Instruments LP2980IM5-3.8/NOPB
Part No.:
LP2980IM5-3.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLP2980IM5-3.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
1.2 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C