Texas Instruments LP2985-33DBVTM3
Part No.:
LP2985-33DBVTM3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLP2985-33DBVTM3.pdf
Description:
150-MA, 16-V, LOW-DROPOUT VOLTAG
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.575V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
2 mA
PSRR:
78dB ~ 45dB (1kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)