Texas Instruments LP2985AIM5X-3.1
Part No.:
LP2985AIM5X-3.1
Datasheet:
AnpuLP2985AIM5X-3.1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.58V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
45dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C