Texas Instruments LP2985IM5-3.8/NOPB
Part No.:
LP2985IM5-3.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
AnpuLP2985IM5-3.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.58V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
45dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C