Texas Instruments LP2986IM-3.3/NOPB
Part No.:
LP2986IM-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2986IM-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C