Texas Instruments LP3852ES-5.0/NOPB
Part No.:
LP3852ES-5.0/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
AnpuLP3852ES-5.0/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A DDPAK
Manufacturer:
Texas Instruments
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C