Texas Instruments LP3855ES-1.8/NOPB
Part No.:
LP3855ES-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3855ES-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DDPAK
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C