Texas Instruments LP38691DT-1.8
Part No.:
LP38691DT-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuLP38691DT-1.8.pdf
Description:
LP38691 500MA LOW DROPOUT CMOS L
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Current - Output:
500mA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order LP38691DT-1.8 on Anpu?
3. Are the LP38691DT-1.8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38691DT-1.8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP38691DT-1.8.
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 3.3V 5V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 500mA 0.45V @ 500mA 0.55V @ 500mA 0.45V @ 500mA -
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C