Texas Instruments LP38692MP-2.5
Part No.:
LP38692MP-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
AnpuLP38692MP-2.5.pdf
Description:
LP38692 1A LOW DROPOUT CMOS LINE
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
1A
PSRR:
55dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)