Texas Instruments LP38693QSD-1.8/NOPB
Part No.:
LP38693QSD-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLP38693QSD-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP38693-Q1 - 500MA LOW DROPOUT C
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
6-WSON (3x3)
1. How to order LP38693QSD-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP38693QSD-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38693QSD-1.8/NOPB?
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 1.25V 1.8V 2.5V 3.3V
Voltage - Output (Max) - 9V - - -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA - - 0.73V @ 500mA 0.55V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C