Texas Instruments LP3872ES-2.5
Part No.:
LP3872ES-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3872ES-2.5.pdf
Description:
LP3872 1.5A FAST ULTRA LOW DROPO
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
DDPAK/TO-263-5
1. How to order LP3872ES-2.5 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LP3872ES-2.5 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LP3872ES-2.5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3872ES-2.5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3872ES-2.5.
Image LP3872ES-3.3/NOPB LP3872ES-2.5/NOPB LP3872ESX-3.3/NOPB LP3872ESX-2.5/NOPB LP3872ES-1.8
Part Number LP3872ES-3.3/NOPB LP3872ES-2.5/NOPB LP3872ESX-3.3/NOPB LP3872ESX-2.5/NOPB LP3872ES-1.8
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Not For New Designs
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 2.5V 3.3V 2.5V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C