Texas Instruments LP3875ES-3.3/NOPB
Part No.:
LP3875ES-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3875ES-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DDPAK
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C