Texas Instruments LP38843S-1.2/NOPB
Part No.:
LP38843S-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
AnpuLP38843S-1.2/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 3A DDPAK/TO263-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
40 mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C