Texas Instruments LP3962ES-3.3
Part No.:
LP3962ES-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3962ES-3.3.pdf
Description:
LP3962 1.5A FAST ULTRA LOW DROPO
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK/TO-263-5
1. How to order LP3962ES-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LP3962ES-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LP3962ES-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3962ES-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3962ES-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3962ES-3.3/NOPB LP3962ESX-1.8/NOPB LP3962ESX-3.3/NOPB LP3962ESX-2.5/NOPB LP3962ES-2.5/NOPB
Series - - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 1.8V 3.3V 2.5V 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR - - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C