Texas Instruments LP3966ES-1.8
Part No.:
LP3966ES-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3966ES-1.8.pdf
Description:
LP3966 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C