Texas Instruments LP3966ES-2.5/NOPB
Part No.:
LP3966ES-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3966ES-2.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C