Texas Instruments LP3966ES-3.3/NOPB
Part No.:
LP3966ES-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
AnpuLP3966ES-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C