Texas Instruments LP3966ESX-2.5
Part No.:
LP3966ESX-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
Datasheet:
AnpuLP3966ESX-2.5.pdf
Description:
LP3966 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
Manufacturer:
Texas Instruments
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK/TO-263-5
1. How to order LP3966ESX-2.5 on Anpu?
3. Are the LP3966ESX-2.5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3966ESX-2.5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3966ESX-2.5.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3966ESX-ADJ/NOPB LP3966ESX-1.8/NOPB LP3966ESX-3.3/NOPB LP3966ESX-2.5/NOPB LP3966ESX-ADJ
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Not For New Designs
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Adjustable
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.216V 1.8V 3.3V 2.5V 1.216V
Voltage - Output (Max) 5.1V - - - 5.1V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR - - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C