Texas Instruments LP3981IMM-3.03/NOPB
Part No.:
LP3981IMM-3.03/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuLP3981IMM-3.03/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.03V 300MA 8VSSOP
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.03V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
210 µA
PSRR:
50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C