Texas Instruments LP3985IM5X-285/NOPB
Part No.:
LP3985IM5X-285/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLP3985IM5X-285/NOPB.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
250 µA
PSRR:
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C