Texas Instruments LP3990TL-1.5/NOPB
Part No.:
LP3990TL-1.5/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLP3990TL-1.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 4DSBGA
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
120 µA
PSRR:
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C