Texas Instruments LP3991TL-1.3/NOPB
Part No.:
LP3991TL-1.3/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLP3991TL-1.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 300MA 4DSBGA
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
4V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
225 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C