Texas Instruments LP5900SD-1.5
Part No.:
LP5900SD-1.5
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
230 µA
PSRR:
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C