Texas Instruments LP5900SD-1.5/NOPB
Part No.:
LP5900SD-1.5/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLP5900SD-1.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
230 µA
PSRR:
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C