Texas Instruments LP5900TL-1.9/NOPB
Part No.:
LP5900TL-1.9/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLP5900TL-1.9/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.9V 150MA 4DSBGA
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
230 µA
PSRR:
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C