Texas Instruments LP5907MFX-2.9/NOPB
Part No.:
LP5907MFX-2.9/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLP5907MFX-2.9/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 250MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
425 µA
PSRR:
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)