Texas Instruments LP5912-3.3DRVT
Part No.:
LP5912-3.3DRVT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLP5912-3.3DRVT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
600 µA
PSRR:
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)