Texas Instruments LP5951MG-1.3/NOPB
Part No.:
LP5951MG-1.3/NOPB
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuLP5951MG-1.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 150MA SC70-5
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
70 µA
PSRR:
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C