Texas Instruments LP5952TL-1.3/NOPB
Part No.:
LP5952TL-1.3/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLP5952TL-1.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 350MA 5DSBGA
Package/Case:
5-WFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
Current - Quiescent (Iq):
28 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C