Texas Instruments LP5990TM-1.2/NOPB
Part No.:
LP5990TM-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLP5990TM-1.2/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4DSBGA
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C