Texas Instruments LP5990TM-2.8/NOPB
Part No.:
LP5990TM-2.8/NOPB
Datasheet:
AnpuLP5990TM-2.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4DSBGA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
55dB (10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C