Texas Instruments REG102GA-2.5/2K5
Part No.:
REG102GA-2.5/2K5
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
AnpuREG102GA-2.5/2K5.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 250MA SOT223-6
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SOT-223-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.27V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
800 µA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C